Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Kargowej

Po raz drugi w historii Ziemi Kargowskiej, głowa Państwa odwiedziła nasze miasto. Pierwszy raz w roku 1807 kiedy to ówczesny książę utworzonego przez Napoleona Księstwa Warszawskiego Fryderyk August odbywał podróż z Saksonii do Warszawy. Drugi raz głowa Państwa Polskiego odwiedziła nasze miasto 31 stycznia 2018 roku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda stanął na kargowskim rynku aby oddać hołd i cześć bohaterom tej ziemi, którzy złotymi głoskami wypełnili chlubną kartę historii naszego miasta i regionu.

Uroczystość zgromadziła bardzo wielu mieszkańców miasta i gminy oraz gości. Wojskową asystę honorową wystawiła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza. Pana  Prezydenta powitali wojewoda lubuski Władysław Dajczak, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś i dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek oraz uczennica klasy VI Karolina  Karacz. Następnie gen. bryg. S. Czosnek  złożył Panu Prezydentowi meldunek i Prezydent przywitał się ze sztandarem Wojska Polskiego. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Żagania odśpiewano cztery zwrotki ”Mazurka Dąbrowskiego”, po czym Pan Prezydent, przy wojskowej asyście honorowej złożył kwiaty przed tablicą poświęconą Powstańcom Wielkopolskim.

Po ceremonialne Pan Prezydent Andrzej Duda przywitał się z zaproszonymi gośćmi oraz z mieszkańcami wchodząc w tłum. Nie stronił od rozdawania autografów i wspólnych fotografii. Na placu byli też członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Poznania w mundurach powstańców wielkopolskich, przywieźli ze sobą replikę wozu pancernego z tamtego okresu. Prezydent zamienił z nimi kilka słów i obejrzał pojazd.

Kolejnym punktem wizyty było złożenie przez Prezydenta wpisu do księgi pamiątkowej. Przy tej okazji nastąpiła wymiana podarunków. Pan Prezydent wręczył burmistrzowi obraz przedstawiający Pałac Prezydencki, natomiast burmistrz Jerzy Fabiś podarował Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie wiklinowy kosz z regionalnymi produktami oraz pamiątkowy zwój na drzewcu, na którym opisana jest historia odegrania „Mazurka Dąbrowskiego” na Ziemi Kargowskiej. Pan Prezydent otrzymał również kopię gazety Kuriera Tygodniowego „Światowid” z 1928 r., opisującej ekshumację zwłok Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Kargowej. Ówczesny prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski przysłali z tej okazji do Kargowej wieńce żałobne, co jest uwidocznione na fotografii w tej gazecie.. Dokument ten zainteresował Prezydenta i wprowadził w zadumę.

W trakcie krótkiej rozmowy z Panem Prezydentem, burmistrz Jerzy Fabiś poprosił o pomoc w sprawie obwodnicy Kargowej i fotoradaru oraz poruszył temat eksploatacji złóż gazu na terenie naszej gminy. Prezydent ciepło odniósł się do postulatów, wywiązała się krótka dyskusja co do ich realności. Uzgodniono, ze tutejszy urząd zgłoszone wnioski prześle do Kancelarii Prezydenta.

W udzielonym wywiadzie dla Radia Zachód, w zaaranżowanym studio w sali posiedzeń  kargowskiego ratusza, Pan Prezydent powiedział, że cieszy się bardzo, że mógł spotkać się z mieszkańcami Kargowej i przyjechał dlatego, że niedługo będziemy obchodzić rocznicę wydarzeń, która jest bardzo ważna dla nas. Wkrótce, 12 lutego będzie miała miejsce 99 rocznica bitwy o Kargowę, która niestety zakończyła się porażką. I widzi, że Kargowianie o tym pamiętają,  młodzież wie o tych wydarzeniach, szkoły pamiętają i prezydenta to bardzo cieszy.

Wypowiedź Prezydenta doskonale uzasadnia wybór naszego miasta do złożenia wizyty w Kargowej. Przyjęcie zaproszenia wynikało przede wszystkim z uzasadnienia historycznego, głównie z czynów i bohaterstwa Powstańców Wielkopolskich w 1919 r., ale także zbrojnego oporu garnizonu pod dowództwem kapitana Więckowskiego w 1793 r. i obrony ratusza.

Wizyta Prezydenta w Kargowej zakończyła się o godzinie 16.45. Kolumna pojazdów skierowała się na południe województwa, do Żar.