JESTEM EKO – SEGREGUJĘ!!! Ekowycieczka do zakładu przetwarzania odpadów komunalnych

Problem wytwarzania każdego dnia olbrzymiej ilości odpadów w naszych domach jest powszechnie znany. To problem całej współczesnej cywilizacji i naszego konsumpcyjnego stylu życia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że co roku statystyczny Polak wytwarza około 350 kg śmieci, a przeciętny Europejczyk nawet pól tony. Dlatego tak ważna jest ich segregacja u źródła, czyli w gospodarstwach domowych. Posegregowane odpady z naszych domów odbierane są przez wyspecjalizowane firmy i przetwarzane. W przypadku naszej gminy zagospodarowaniem odpadów zajmuje się firma PreZero z siedzibą w Kiełczu k/Nowej Soli.

Lubuski Klub Turystyczny „Agroś” we współpracy z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Kargowej zorganizował dla uczniów kl. IVb wyjazd autokarem do zakładu zajmującego się zagospodarowaniem odpadów. Ze względu na prowadzone roboty budowlane  związane z rozbudową zakładu w Kiełczu, nie było możliwe zwiedzanie tego zakładu. Dzięki uprzejmości kierownictwa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Marszowie k/Żar zaplanowany program edukacyjny udało się zrealizować w zakładzie tej Spółki. Firma w Marszowie niemal od początku swej działalności realizuje program edukacji ekologicznej pn. „EKOSZKOŁA”, którego zadaniem jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców (szczególnie dzieci) w zakresie postępowania z odpadami, a w szczególności selektywnej zbiórki „u źródła”.  W ramach „Ekoszkoły” organizowane są całoroczne, bezpłatne warsztaty edukacyjne połączone z wycieczkami po zakładzie. Po przyjeździe w poniedziałek 25 października do siedziby spółki okazało się, że zobaczymy jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce. Zakład jest ciągle rozbudowywany, wprowadzane są nowe innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jednym z takich rozwiązań jest segment stabilizacji tlenowej odpadów biodegradowalnych i zielonych -kompostownia (instalacja intensywnej stabilizacji tlenowej o przepustowości 27000 Mg/rok, plac dojrzewania kompostu i waloryzacji stabilizatu). Ta instalacja okazała się tak innowacyjna, że przyjeżdżają ją zobaczyć przedstawiciele podobnych zakładów niemal z całego świata. W tym roku Spółka gościła  delegację z Japonii.

Nasza ekipa liczyła 18 osób (w tym 14 uczniów i 4 opiekunów). Zwiedzanie zakładu rozpoczęliśmy od zapoznania się z przepisami BHP ubierając kamizelki ochronne. Naszym przewodnikiem po zakładzie była Pani Agnieszka Michałowska – specjalistka ds. edukacji ekologicznej. Na wstępie Pani Agnieszka przedstawiła historię zakładu , który rozpoczął działalność w 2015 r. oraz podstawowe informacje dające odpowiedzi na pytania: gdzie trafiają nasze odpady, jak je poprawnie segregować, jaka drogę muszą pokonać odpady z naszych domów aby trafić do recyklingu. Dzieci uważnie słuchały, ponieważ wcześniej był zapowiedziany konkurs z wiedzy nt. segregacji odpadów. Pierwszym elementem zwiedzania był punkt przyjmowania odpadów przywożonych ciężarówkami. Samochody z ładunkiem wjeżdżające na zakład  są ważone i automatycznie wprowadzane do rejestru. W drodze powrotnej ważone są samochody bez ładunku, by obliczyć ciężar wwiezionych śmieci. Nasza grupa stanęła na wadze i wyświetlacz pokazał wartość 840 kg. Z pewnością taki wynik pozwoliła uzyskać kadra wycieczki. Wielka hala do której wjeżdżają załadowane ciężarówki to sortownia. Linia sortownicza składa się ze specjalistycznych urządzeń: rozrywarki do worków, sita bębnowego, separatorów metali i niemetali, separatorów balistycznego i optycznych, rozdrabniaczy, prasy belującej oraz  kabin sortowniczych, w których pracownicy ręcznie wydzielają surowce wtórne. W procesie sortowania odpadów komunalnych wydzielane są następujące produkty: surowce wtórne, surowiec do produkcji paliwa alternatywnego RDF, frakcja biodegradowalna oraz balast. Surowce wtórne: makulatura, tertapak (opakowania kartonowe po sokach i mleku), szkło kolorowe i bezbarwne, tworzywa sztuczne oraz metale. Odzyskane materiały składowane są w specjalnych boksach a następnie są prasowane w bele i wywożone do hut (metal, aluminium, szkło), do cementowni (plastik nie nadający się do recyklingu)), zakładów przetwórczych (butelki plastikowe typu PET) i papierni (kartony).  Materiały biodegradowalne pochodzenia roślinnego wędrują do kompostownika gdzie przerabiane są na kompost, który można stosować w rolnictwie, w uprawach polowych, na terenach zieleni miejskiej, na trawnikach, w donicach i gazonach na potrzeby uprawy roślin ozdobnych oraz wykorzystać przy rekultywacji zdegradowanych terenów. Wszystko to, czego nie da się odzyskać do dalszego wykorzystania wędruje na specjalną  kwaterę składową, gdzie przesypywane jest warstwami ziemi. Dzięki temu na zakładzie nie ma przykrych zapachów.

Na zakończenie zwiedzania każdy z uczestników  otrzymał od ZZO Sp. z.o.o. zestaw edukacyjny nt. segregacji śmieci. W drodze powrotnej kargowska ekipa zatrzymała się na rynku w Żaganiu by nieco się posilić i zobaczyć Pałac Żagański wraz z otaczającym go parkiem. Już w autobusie na odcinku Żagań – Sulechów odbył się zapowiadany konkurs z wiedzy ekologicznej dot. głównie segregowanie odpadów. W konkursie wzięły udział wszystkie dzieci. Okazało się, że idea segregowania nie jest im obca. Z pośród dziewczynek największą wiedzą wykazała się Julia a spośród chłopców – Staś. Oni otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy słodkie upominki. Przejazd autobusem i upominki w konkursie zostały sfinansowane ze środków własnych Lubuskiego Klubu Turystycznego „Agroś” w Kargowej.

 

Tekst. J.Jaszczak, E.Kurzęcki

Zdjęcia: J.Jaszczak